Start!  |   Wydarzenia  |   Pliki  |   Video  |   Forum  |   Szkolenie  |   Galeria  |   Zawodnicy  |   Linki  |   O nas
26.5.2019

 


20:33:00 30.8.2006
Mistrzostwa Polski klasy 505  //  International 505 Polish Open Championship


Chcesz dostawać powiadomienia o nowych artykułach na sails.pl?
Kilknij tutaj!!!

   W miniony weekend w Sopocie odbyły się pierwsze od 30 lat Mistrzostwa Polski klasy 505 w Polsce! Po dwóch dniach rywalizacji zawody wygrała załoga Jakub Pawluk/Piotr Żółtowski.
Wyścigi rozpoczęły się w sobotę, jednak już w piątek większość polskiej "floty" 505tek zeszła na wodę aby odbyć oficjalny trening, a także przepłynąć się z sympatykami i przyszłymi 505tkarzami. Wieczorem zajęcia taktyczno-integracyjne w Sopockim Centrum Integracji były również udane, choć dla niektórych skończyły się dosyć mokro (pianaparty:)
Sobotni poranek przywitał nas deszczem i na wodę zeszliśmy dopiero późnym popołudniem. Warunki nie zapowiadały zbyt wielu wyścigów i tak też się stało. W słabym wietrze rozegrano dwa wyścigi. Po zaciętej walce w drugim wyścigu dwie załogi Pawluk/Żółtowski oraz Korneszczuk/Klimek znalazły się na remisie, lecz prowadzenie objął Michał Korneszczuk (lepszy ostatni wyścig).


Mimo późnego powrotu do portu organizatorom udało się jeszcze pogrillować, a zawodnikom pointegrować. Co poniektórzy wybrali się na obowiązkowe odwiedziny w SCI. W niedzielę zeszliśmy na wodę zgodnie z planem. Przywitało nas słońce oraz kręęęęcąący wiatr, którego siła wzmagała się z każdą minutą. Z powodu niestabilności wiatru kilkakrotnie przerywano procedurę startową.


W takich warunkach niepokonani okazali się Jakub Pawluk/Piotr Żółtowski, wygrywając wszystkie trzy wyścigi. Warto zaznaczyć, że w ostatnim wyścigu wszyscy zawodnicy, wraz z zasadą fair-play nie używali spinakerów solidaryzując się z poszkodowaną załogą Dajkowska/Stawski którzy w czasie ostrej walki stracili spinakera. Wyścig 'bez spinów' nie zmieniał co prawda już nic w wynikach, ale ściganie było nie mniej zacięte. Po wyścigach, krótki powrót przez Molo i SMR do SKŻtu i punktualne zakończenie. Organizatorzy i sponsor regat PLUS GSM spisali się na medal, 75% polskiej floty klasy 505 zostało nagrodzone:) Mistrzostwa Polski wygrała załoga Jakub Pawluk/Piotr Żółtowski, srebrnymi medalistami zostali Michał Korneszczuk/Jakub Klimek, a brązowy medal przypadł mieszanej załodze Dorota Dajkowska/Łukasz Stawski. Czwarci byli Radosław Grabicki/ Piotr Juckiewicz.


Naprawdę cieszy fakt, że klasa w kraju zaczyna się rozwijać. W czerwcu na Mistrzostwach Europy w Danii byliśmy jedyną łódką z Polski. Jednak od tego czasu nasza krajowa flota zaczęła się rozrastać. Choć może łódek w Sopocie nie było tyle co przewidywaliśmy, widać wyraźny progress:) W październiku polską flotę czekają ważne regaty w Berlnie, a już za rok klub SKŻ Sopot będzie gościł światową czołówkę 505tkarzy na Mistrzostwach Europy 2007!

Dlatego, o drodzy czytelnicy, sprawcie sobie 505 pod choinkę, a poznacie niezapomniany klimat tej klasy na tak ważnych regatach ;) Do zobaczenia na wodzie!


foto (czarne ramki) by: Magada Lasocka
foto (bez ramek) by: Michał Kobylański
sponsor regat: PLUS GSM

wypowiedz się na FORUM
NEWS
 
5.19Polscy Match Racerzy Atakują
5.18Katamarany
5.16Oiler Cup
5.9Żeglarskie mistrzostwa Polski firm budowlanych.
5.9Omega Cup Wdzydze - Otwarcie sezonu
5.7Igrzyska Olimpijskie 2016
5.6Polish Match Tour – pierwsze rozstrzygnięcia!
5.1Zakończyły się regaty o Puchar ARKI
5.1Puchar Arki 2011
4.29Puchar Świata - Hyeres
4.29Zaczyna się piąty sezon POLISH MATCH TOUR. Dwie imprezy na początek!
4.29VI Puchar KS Zatoka Puck
4.206th Université de Nantes Sailing
4.19V Regaty - Memoriał Kpt. Jacka Pawluka / Zawiadomienie
4.19Puchar Komandora JKMW Kotwica
 
© Copyright 2001-2010   sails.pl team
email: do@sails.plhosted by  © no1
Stronę wygenerowano w czasie: 0.564793109894s